Několik slov o kapele

VĚNEBAND

  Honza Krásný-Janča Věnečková-Ivča Věnečková- Josef Věneček

VĚNEBAND – duben 2011

 

Jádro této folk-rockové kapely tvoří tři mladí muzikanti, jež hrají s velkou chutí a nasazením. Jejich věkový průměr je něco málo přes 12 let. Jediným "postarším" členem Věnebandu je bývalý houslista někdejší litomyšlské skupiny Family nego, kde působil v polovině osmdesátých let.

Do repertoáru kapely patří mimo písní lidových a převzatých i několik skladeb vlastních, které pocházejí především z dílny Jany.

 

NĚCO MÁLO HISTORIE

 

 

2011

  červen-2011

V březnu s námi přestala hrát perkusistka Viktorie Dostálová. Druhou polovinu letošního srpna nekoncertujeme, protože připravujeme CD s názvem...nechte se překvapit ;). Budou zde hlavně novější písně ale i kousky starší. CD bude k zakoupení na přelomu roku 2011 a 2012.

 

 

 

 

2010

  říjen-2010

Koncem letošního roku se k nám přidal trumpetista Honza Krásný, který obohatí naší muziku o (chybějící) dechový nástroj.

 

 

 

 

2009

  červenec-2009

Půl roku je za námi. Za tu dobu jsme už měli okolo dvaceti koncertů. Pořád skládáme, hrajeme a smějeme se..:)

 

 

 

 

2008

  listopad-2008

Neustále se nám rodí nové písničky..:) Začala s námi hrát Viki Dostálová a to na djembe a kytaru. Dali jsme se dohromady kvůli Dětské Portě (jako Věndy, Vikča hrála na kytaru), pak jsme spolu hráli i např. na Bráně. Na koncertech s Věnebandem však Vikča hraje spíš na djembe. Hrání i skládání nás pořád moc baví i koncertů máme, takže fajné.

 

 

 

 

2007

  prosinec-2007

Hudební rok 2007 byl pro nás velice primový. Jednak obě holky i naše kapela získala několikerá významná ocenění na celorepublikové úrovni, ale především jsme absolvovali více než třicítku našich vystoupení a také jsme si zahráli v "cizině" - na Slovensku. Jana získala DĚTSKOU PORTU v sólistech, s Ivou pak 2.MÍSTO ve skupinách. Na BRÁNĚ byly s Ivou pro změnu ve skupinách první a Jana v sólistech duhá. Třetí místo Jany na Folkovém kvítku pro ní bylo velice povzbudivé. Ale především se nám narodila řada nových vlastních skladeb - z toho máme výrazně větší radost než ze soutěží. I v dalším období se chceme především věnovat vlastním skladbám..... a tomu, aby nás to bavilo alespoň tak jako doposud.

 

 

2006

  červen-2006

Hudební rok jsme zahájili v Poličce naším vystoupením na přehlídce Poličský skřivan. Od počátku tohoto roku jsme začali vystupovat bez bicích – tedy hrajeme ve čtyřech. Baskytaru přitom obsluhuje nový mladý člen Karel Kyncl (synovec a soused zároveň). Jana postoupila jako sólistka do národního finále FOLKOVÉHO KVÍTKU (které se konalo v květnu na Konopišti). Jana povyrostla natolik, že od července hraje již na celé housle. Má tedy pro vystupování s Věnebandem nové elektrifikované housle (yellowky) s výrazně lepším zvukem než měly ty předchozí ¾. Jejich osazení snímačem provedl precizně Jaroslav Janecký z Prahy (zdatný to kytarář). Od konce července hraje Karlík na pětistrunnou baskytaru.

 

 

2005

  leden-2005

Počet vystoupení v tomto roce přesáhl dvě desítky. Velmi pěkně vzpomínáme na vystoupení v místech jak Dobruška, Stará Paka, Králíky, Pardubice, Jablonné nad Orlicí… Kalendářní rok jsme uzavřeli několika předvánočními vystoupeními se zařazením řady vánočních písní a koled. V prosinci jsme zařadili do repertoáru i píseň Má louč plá od Jana Petráše, kterou napsal pro Janu. Rok 2005 znamenal dlouhou řádku vystoupení a také první hraní s basistou Kájíkem (takto bratránkem obou holek).

 

 

2004

  duben-2004

V roce 2004 absolvovala kapela půl druhé desítky veřejných vystoupení. Většina z nich byla na folkových festivalech, jarmarcích a podobných akcích. Mezi místa, kde si kapela zahrála přibyl např. Hradec Králové, Česká Třebová, Svitavy, Lichnice, Polička, Květná, Sloupnice a další. V říjnu roku 2004 nahrála kapela své první prezentační (demo) CD „PÍSEŇ“ s desítkou skladeb. Nahrávání bylo pro všechny členy velkou zkušeností.

Rok 2004 znamenal významné zvětšení počtu vystoupení a získávání dalších zkušeností při nich. 

 

 

2003

  srpen-2003

Od února 2003 začala navštěvovat ZUŠ v Litomyšli i „druhorozenka“ Iva. Tím se duo pomalu rozšířilo rozrostlo na trio.

V červenci 2003 jsme oslovili Jakuba Drymla – coby bubeníka. Na prvních společných zkouškách jsme si zahráli pár věcí za účelem vystoupení na letním táboru ZUŠ. V některých skladbách usedl Jakub za bicí, v jiných „obsluhoval“ baskytaru. 

24.8.2003 vystoupila poprvé kapela ve čtyřčleném obsazení na koncertě v rámci letního hudebního tábora ZUŠ, který se konal v Podlesí u Milov.

Od září 2003 s námi začal hrát na baskytarysta Petr Lenoch. Mezi společně hrané skladby přibyla řada dalších věcí, m.j. i první vlastní skladby.

6.12.2003 si VĚNEBAND poprvé zahrál na vystoupení v plném (pětičleném) obsazení.

V předvánočním období vystoupili Jana, Iva a taťka na několika vystoupeních s pásmem koled a lidových písní.

Rok 2003 představoval významné rozšíření členstva a zvětšení barevnosti muziky.

 

 

 

2002

  únor-2002

První společné hraní vznikalo přirozeně ve volných chvílích otce a dcerky („prvorozenky“) Jany v roce 2002. Mezi prvními skladbami byla převaha lidových písní v různých úpravách. Později přibyly skladby jejich oblíbence Jaroslava Ježka a také Vladimíra Mišíka. Ne nevýznamnou část repertoáru v té době představovaly koledy – většinou ve vlastních úpravách. Na sklonku roku oba společně vystoupili s pásmem koled v 1.ZŠ v Litomyšli.

Rok 2002 znamenal první krůčky v duu.

 

 

NĚCO MÁLO VÝHLEDU

I nadále se chce kapela více věnovat další vlastní tvorbě a především (stejně jako dosud) hraní pro radost. Termíny vystoupení i další aktuální informace o kapele jsou pravidelně aktualizovány na internetových stránkách kapely.

 

Poznámky zapsal: Josef Věneček a Jana Věnečková ml. dne 18.8.2011